Greifenstein - Krásná žulová oblast v NDR

news 
historie 
průvodce 
HO Bořeň 
links 
přečtěte si 
potápění 
jeskyně 
štoly 
kniha návštěv 
email 


Ladislav VörösJe sobota 23.5.2009 8hod ráno a razíme na průzkum žulové oblasti nedaleko Jahnsbachu v NDR. Z Teplic to máme 106km, takže 90 minut jízdy kdyz se dodržují předpisy. Jsem v bodové tísni takže jsem je dodržoval.

Na parkovišti podle plánku jsme poctivě zaplatili 3 éčka do plechové bedny, která nám vydala lístek. Tady se nedá smlouvat jak v Bielatalu na parkovišti. Batohy na záda a šup hledat skály. Podle plánku měly být ani ne 20m. Samozřejmě jsme zastavili na parkovišti co je skoro kilák daleko. Romantická procházka lesem nám jen prospěla. Herka celou dobu frflal že tu smrděj cigára. Nejhorší je vyléčenej kuřák :-) .

Prošli jsme kolem lanového parku, kde pár lidiček v helmách běhalo po lanech zavěšených proklatě vysoko. Na konci této opičí dráhy se vynořilo to správné parkoviště. Pohledem na plechovou bednu co tu z lidí tahá peníze zjišťujeme že jsme ušetřili 0,5 eura. Příště už budeme chytřejší :-)

Po opuštění lesa se nám naskytl kouzelný pohled. Uprostřed skalního náměstí je přírodní amfiteátr, který je obklopen malebnými žulovými věžemi Kreuzfelsen, Gamsfelsen, Seekofel, Kleiner Brocken, Stülpnerwand a Turnerfelsen.
Ihned otevírám kletterführera a koukám co dáme jako první. Na seznámení padla volba na věž Gamsfelsen a krásnou rajbasovou hranu *** Gipfelstürmerweg 5. Tři hvězdičky jsou oprávněné! 25metrů dlouhá cesta a na ní 2 krásné, snad původní pískovcové kruhy. Když jsem do cesty nalézal, tak se objevil pán s televizní kamerou a točil. Ani jsem se nestačil bát jak jsem běžel na vrchol.

Ve zdejší oblasti je potřeba zakládat vlastní jištění. Nejlépe se hodí frendy. Kdo je nemá jako já tak mu stačí hexy a vklíněnce. Je zde zákaz lezení s magnéziem, který se dodržuje až na jednu vyjímku (vid Rádo).

Veškeré podrobné informace o lezení v západní části NDR. Není nejlevnější ale je dokonalej.Dolní parkoviště pod Greifensteiny. Kompletní osmičlená výprava.Kreuzfelsen. 20 metrů vysoká věž.Gamsfelsen. 27 metrů vysoká věž. Po její jižní hraně vede nádherná *** Gipfelstürmerweg 5 UIAANa slanění z Gamsfelsenu je potřeba 60m lano.Seekofel. 18 metrů vysoká věž. Uprostřed stěny vede další *** Südwand 5 UIAATři zkamenělé želvy na vrcholku Seekofelu.Stülpnerwand. 17 metrů vysoká věž. Opět jižní hrana. *** Südwestkante 6- UIAAJištění je masívními kruhy. Těžší cesty jsou onýtované.Nad východem ze skalního divadla se majestátně tyčí Kreuzfelsen.Nádherně zasazené skalní divadlo.Panorama v malém provedení.

Panorama ve větším provedení
Zvětšit mapu


Copyright ©2009 Ládíčkovo Pekárna