Čas a doba jednoho horolezce.

news 
historie 
průvodce 
HO Bořeň 
links 
přečtěte si 
potápění 
jeskyně 
štoly 
kniha návštěv 
email 


Antonín ŠuloV běžném životě se používá čas jako něco, co se počítá a měří. Proto nejčastěji používáme definici kolik je hodin.
Doba zase měří časovou vzdálenost mezi dvěma událostmi.
Rubikova kostka má prý více kombinací, než kolik uplynulo vteřin od vzniku vesmíru.

Já jsem si však pro jedno výročí kamaráda ze skal zvolil časoměrnou jednotku rok.

Psal se rok 1962 a já jsem měl možnost se zúčastnit výměnného zájezdu Severočeského svazu horolezců do pískovcové oblasti Saské Švýcarsko. Stanovali jsme tehdy v osadě Ostrau.
Oni na oplátku zase mohli organizovaně k nám. Tam jako začínající elév ještě s mým spolulezcem Pavlem jsem blíže poznal Jardu, který se uvolil, že nám bude dělat vrchního parťáka a poleze s námi. No to byla paráda. Jarda tahal věci, na které jsme tehdy ještě neměli. Bylo to pár úžasných dnů.

V polovině 60. let byla snaha vytvořit na Bořeni základnu horské služby pod vedením Dr. Logaje.
Jarda byl tehdy aktivním členem a patřil pod Horskou službu Bouřňák, kde jsem tehdy sloužil i já s Pavlem. Tam jsme se setkávali často při lyžování na běžkách i sjezdovkách.
Ze záměru vytvořit stanici horské služby na Bořeni však koncem 60.let sešlo, a tak HS má základnu pouze v Tisé se službou v lezeckém období.

Jarda časem opustil řady HS a začal lézt jako divý. Však jeho zaznamenané prvovýstupy
o tom vypovídají. Roky lezl s dalším Jardou /Mlezákem/ a jejich toulky po pískovcových oblastech a výstupy v nich byly obdivuhodné.
Stíhal v posledních desetiletích před zlomem století a tisíciletí i po něm také přechody horských hřebenů v letním i zimním období, jak u nás, tak i v zahraničí. Nikdy o tom moc nemluvil.

Tento nenápadný chlapík měl dosud navázané na laně při svých výstupech snad všechny
osoby, které kolem něj prošly. Myslím, že na něj vzpomínají jen v dobrém, tak jako já, protože tento nemluvný klasik toho hodně ví a také umí.

Dalo by se o něm napsat plno dobrých historek, ale vy, co jste s ním přišli do styku, to víte nejlépe.

Jenže roky plynou a ten čas je běžec s dlouhým krokem a najednou dochvátal na metu 14. 2. 2015. Pokud se s tímto člověkem v nejbližší době potkáte, tak vězte, že jubileum 75 let života slaví v toto datum JARDA HANUŠ.

Tak Járo, díky za všechny krásné chvíle prožité v tvé blízkosti a hodně zdraví a štěstí v dalším období. Tonda a Majka.


Copyright ©2015 Ládíčkovo Pekárna