Dubské skály - Rač

news 
historie 
průvodce 
HO Bořeň 
links 
přečtěte si 
potápění 
jeskyně 
štoly 
kniha návštěv 
email 


Ladislav VörösNa víkend 17. - 19. 8. 2012 byla předpověď počasí více jak luxusní. Celý předešlý týden také teplo až nadlidské, tak to musíme zajet někam na měkčí písek. Volba padla na Rač v Dubských skalách. Sedám ke kompu a rozesílám hromadný email pro oddíl a pár známých:

Ahoj.
Pokud máte tento víkend (17 - 19. 8. 2012) čas, tak se přidejte na akci: Dubské skály - Rač
účast přislíbili takováto esa:
J. Hanuš (eso červené)
S. Emingr (eso kulové)
P. Princ (eso zelené :-)
Odjezd v pátek po práci v cca 16hod z Teplic. Večerní ohně samozřejmostí. Jede Jarda Hanuš :-)

Skály jsou soustředěny v údolí východně od obce Bukovec, ležící na silnici Mělník - Dubá - Česká Lípa. Pískovec v celé oblasti je velmi hrubozrnný a většinou pevný. Neobvyklý vzhled dodávají některým věžím "pokličky" z tvrdého železitého pískovce.
Východiskem do skal je obec Zakšín. Odtud je to po žluté turistické značce asi 2 km. Přístup je možný též z Osinalického sedla mezi obcemi Medonosy a Osinalice (GPS 50.502380, 14.505481).
Táboření je možné přímo pod Pustou věží nebo pod Trubadúrem uprostřed skalní oblasti. Pitná voda je ve studánce pod železným křížem poblíž turistické cesty (zelená značka), která vede po hřebeni nad skalami. V obci Zakšín je restaurace, nejbližší prodejna potravin se nachází v Medonosech.


Studánka je na suchu jak můj účet

Večeře prvního dne.


Skutečně jsme v pátek odjeli za nevšedními zážitky a vstříc divočině. Vedro úplně nelidské. Snad bude v lese lépe. Po příjezdu do Osinalického sedla zjišťujeme, že je zde podezřele volno k parkování. Vybalujeme vše potřebné. Batohy nasazujeme na záda a s prázdným kanystrem vyrážíme ke studánce pro život důležitou tekutinu. Po cca 400m zjišťujeme, že máme asi velkou smůlu. Voda zde není. Dlouhotrvající vedro se podepsalo na všem.

Batohy shodíme pod Pustou věží a jdeme na prohlídku okolí. Dotáhneme dřevo a vaříme večeři. Při ohýnku kujeme plány na sobotu.
Trubadúr

Na Pusté věži.


Sobota ráno. Trochu jsme si přispali do 8hod. Slunce je ještě za kopcem. Rychlá snídaně a už jsme v sedákách. První věž jménem "Pustá" zdoláme komínem. Chvilku hledáme slaňák. Slaňujeme do bivaku a jdeme na Bukoveckou věž se zajímavým přepadem. Možná tam i prvovýstupci mohli dát kruh :-) Další zajímavě daný slaňovací kruh. Pokračujeme dál na Trubadúra (Jungfernstein). Na cestě "Hlásná trouba" je vidět, že její otec je kovář ze Mšena Luboš Martínek s téměř dvěma metry výšky. Při odlezu od kruhu mi chybí pár centimetrů výšky. Z vrcholku věže je parádní rozhled, ale po rychlém zápisu do vrcholové knížky mizíme do lesa pod koruny stromů.
Luxusní přepad za V na Bukoveckou věž.

Pohoda na Trubadúrovi.

Hlásná trouba na Trubadúra.

Dřívkový vařič.


Pavel je v dietě, ale rozhodne pro pozdní oběd. Vaříme, pijeme a máme lehkou siestu před posledním výstupem dne. Nabalíme se materiálem jak na severní stěnu Eigeru. Naše kroky směřují pod "Kotlovou věž". Nejkrásnější věž v dalekém širokém okolí. Každá cesta na vrchol stojí za to. Vylézáme starou cestou. Parádně rozlehlý vrcholek věže s železnou podlahou nás vítá velkým kamenným mužíkem. Vrcholové foto je povinnost. Při slanění ještě nevěřícně koukám na čtyřkový přeskok z masívu. V údolní stěně s Pavlem zavěsíme ještě jeden pytel na dobrou noc.

U večerního ohně dohodneme odjezd v ranních hodinách směr SKÁLY POD HVĚZDOU. Na Jehle u Hvězdy je velmi příjemně a ten stín tam. Další na řadu přišla Václavka stojící opodál. Do třetice jdeme na Tvarožník. Tam jsem nebyl přes 20 let, tak snad trefím. Koukáme na Zelený komín za V. To je mela dostat se dovnitř. Tak raději jdeme do normální cesty. Komín je pěkně zelený a zarostlý. Ano, jsme správně v Dubských skalách… Vylézám komínem a přepadnu do police s borůvčím. Srovnám se a jdu ukloněnou stěnou nahoru. Mít tu hřeben na borůvky, tak můžu rovnou na trh. Provazuji dobírák zarostlý v mechu a přelézám na spodní věž k vrcholové knize a slaňáku. Otevřu vrcholovou knížku a radost mi kazí berg heil daný před 7 dny kluky z NDR. Příště si na něj počíhám :-)

Balíme věci a jedeme se občerstvil do Kravař směr restaurace U Doušů. Tady stále smaží na sádle a ta zvěřina nemá chybu. Luxusní třešnička na víkendovém dortíku…

PS. Červené eso nedorazilo ze zdravotních důvodů. Podepsalo se na něm dlouhotrvající vedro. Jardo, brzo to zopakujeme.


Zelené Eso v dietě.
Kotlová věž v plné kráse
Mistrův odlez do údolí :-)
Zátiší s železným mužíkem
Dlouhá ruka.
Válečná porada.
Těžká romantika.
Abfahrt...
Na Jehle u Hvězdy.
Romantika II.
Dobírák na Tvarožníku
Tvarožník

Foto: Ladislav VörösCopyright ©2012 Ládíčkovo Pekárna