Děčínský Sněžník - Hoher Schneeberg 723m

news 
historie 
průvodce 
HO Bořeň 
links 
přečtěte si 
potápění 
jeskyně 
štoly 
kniha návštěv 
email 


Ladislav VörösJe 8. 8. 2012 středa odpoledne. Zvoní mi telefon a svým syntetickým hlasem hlásí, že mi volá Dan "Hasič" Hölzl. Po zmáčknutí zeleného tlačítka se na mě hrne proud slov, ze kterých stíhám zachytit pouze: " … zítra sraz po práci pod Sněžníkem. Obvyklou výbavu na prvovýstupy s sebou." Sluchátko je opět němé. Co se dá dělat, jedu na Sněžník s Velmistrem.

Na parkovišti pod stolovou horou přehazuji věci k Danovi do auta. A jedeme vzhůru vstříc nevšedním zážitkům na velmi tvrdém písku. Dan hlásí mezi řečí, co vše musíme dodělat vylézt a zavrtat. Vysedáme pod rozhlednou a nahazujeme batohy na záda. Uf ten dává… Ještě že je to jen 200m.

Z masívu slézáme k věži jménem Stolová. Do očí mě ihned udeří borhák s letitou smyčkou. Je na hrotu a pod ním parádní luft. Tak to jsem zvědav, co s tím uděláme. Dan se obléká do své protiúrazové výbavičky. Vylézá na přilehlý blok, ze kterého přepadne do velkého hrotu. Cvaká borhák chvilku nacvičuje zdvih, který nevím, jestli dám… Postavení do stěny a už probíhá montáž hodin a smyček do luxusního sokolíka. Výlez dost tahá za ruce. Parádní cesta, ve které jsem se dole trochu víc potrápil, je na světě.

Varianta přes kudlu VI; Daniel Hölzl, Ladislav Vörös, 9. 8. 2012. Z východního suťoviska na trojúhelníkový blok přepadem k bh. vých. hranou k hodinám a cestou , ,Adamovo žebro" n.v.

Slaňujeme do údolní stěny. Opět letitá smyčka ve 2. borháku v kompaktní stěně, která je pro jistotu trochu do kopce. "Tak to je ono!" hlásí šťastný otec projektu.

Nalézám přes blok v levé části údolní stěny k 1. borháku. Trochu jemnější, ale v pohodě. Cvakám ho a rovnám se mírně vlevo pod spárku. Ta bere parádně na sokola. Dvě tempa a mám 2. borhák cvaknutý. Tahá to docela slušně. Sedám do něj a prohlížím hladkou stěnu.

Dlouze se natahuji a mám v ruce vodorovnou spárku, která lehce bere. Nakopat nohy vlevo a další zdvih do police, kde jsou boule. Levá ruka jde po svislém žebru jak slepice po flusu. Nic moc to ale není. Spíš nic než moc… Vracím se rychle zpět a jemně si odskočím. Stejný postup zopakuji ještě 2x, ale to už skáču z větší výšky. Danovo 75kg není nic moc proti závaží :-). Ruce vytahané až na zem, ale krok jsem nevymyslel. Táhlo mě to jak otevřené dveře pořád do leva. Trochu se na nás podepsal i předešlý výstup. Tma nás vyhnala k autu a do našich domovů.

Za týden se vracíme na místo činu s najatým střelcem Jarinem. Okukuje údolní stěnu zalitou sluncem. Mezi zuby a cigárem procedí: " To pustí." Oblečen do sedáku a pečlivě navázán na své lano v pohodě stoupá ke 2. borháku. Prohlíží si svislou spárku, která moc nebere a stoupá nohama do vodorovného zářezu. Tři rychlá tempa a koukám jak z jara. Je srovnán na polici s rukama ve velkých madlech.
Pod rozhlednou

Jde se na věc

Otec projektu

Odlez od prvního bh.

Je posekáno.

Dan jde na to.


Paráda. Zajišťuje se na velké polici a dobírá Dana. Posílám kovárnu a navazuji se na lano. Nad druhým borhákem musím trochu více zabojovat a potupně hlásit: "Dober na fest". Zajímavé kroky… Společnými silami dovrtáme 3. borhák z velké police. Vůně styrenu z lepidla nás s Danem dokáže vždy rozveselit :-).
Vrtání 3. kousku.

Stolová věž.Najatý střelec :-)
Bratrstvo styrenové kartuše :-)
Mistrův odlez od 3. bh.


Dan se ujímá vedení výstupu. Přes obliny stoupá vzhůru jako dým. Ještě utrousí tutovou smyčku při výlezu na vrchol. Parádní linka je na světě. "Najatý střelec Jarin" i Dan září radostí. Je také proč. Proběhne rychlé hromadné focení samospouští na vrcholku věže při zapadajícím slunci. Dan nechce ani slyšet o jiném názvu cesty než je "Srdcové eso". To mu nabízím takové alternativy jako: " Cesta kubánských horolezců" nebo " Cesta přátel styrenové kartuše". Ostatní se moc nedají publikovat. Je rozhodnuto! Srdcové eso. Pro jistotu to hned zapíše do vrcholové knihy. Škoda že s sebou nenosím školní penál s gumou.Srdcové eso VIIb; Daniel Hölzl x Jaroslav Ploch x Ladislav Vörös, 14. 8. 2012. Středem údolní stěny (vpravo od cesty KRVEŽÍZNIVÝ PAVOUK) z bloku přímo na balkónek a vlevo k 1. bh. Přímo vzhůru spárou a stěnou přes 2.bh. na polici ke 3. bh. Od něj přímo vzhůru na ukloněnou polici a přes trojúhelníkový blok n.v.


Vrcholové družstvo.
Důležitý zápis.
Odchod.
Danovo velká kovová brašna.


Dane, díky za krásnou cestu v parádní oblasti.
Foto: Ladislav VörösCopyright ©2012 Ládíčkovo Pekárna