Špičák u Mostu - další nové cesty…

news 
historie 
průvodce 
HO Bořeň 
links 
přečtěte si 
potápění 
jeskyně 
štoly 
kniha návštěv 
email 


Ladislav Vörös


Celkový pohled na Mostecký Špičák


Na sobotu (4. 8. 2012) jsme se domluvili s Pavlem a mou drahou polovicí na klasický lezecký pracovní výpad. Směr byl určen jasně - skalní oblast - vrch Špičák přímo u hornického města Most. Měl jsem tam vykoukané pěkné linky v levé stěně oblasti nově nazvané "U kamenolomu".
Plotna dosud lidskou rukou nezprasená...


Tato oblast je snadno dosažitelná a leží poblíž komunikace mezi Mostem a Braňany. Nemusíme se s tou vší těžkou nezbytnou výbavou tahat příliš daleko a vůbec ne do kopce! Přicházíme pod vybranou skalní stěnu, která potřebuje jen malinko očistit. Pavel vytahuje své zahradnické náčiní, jsou to nůžky a motyčka. V nástupech do stěny společně s Mirkou upravuje ostružinové nástrahy a odstraňuje plevel. Počasí nám stále přeje. Plotna je otočená k jihu, ale slunce je již pod mrakem. Luxusní kombinace, protože slunce už nepálí, ale jen hřeje…
Vrtání radost nahání :-)


Nalézám do stěny a vrtám první borháky v parádně vrstvené skále. Volba padla na levou část stěny, lezení jde velice rychle. Jen mírný zásek ve vrcholovém výlezu. "Tohle raději přelezu nyní bez borháku a potom to dodám", říkám si. "Asi bych se tam pod vrcholem nezajistil při vrtání", jde mi hlavou. Trochu strachu, ale je to hotové. Pavel potom cestu již tahá na ostrém konci a je rychle u místa pro slanění.
Tarzan na hraně :-)


Na řadu přichází vybraná prostřední linie, vypadá ovšem docela těžce. Nalézám do stěny a první dva borháky navrtány dílem okamžiku. Jde to opravdu od ruky. Dále postupuji v plné zbroji do šikmé stěny bez řádných chytů. Tak, tohle bude asi mela… Natahuji se co nejvýše to jde, tam co dosáhnu, a z dobré poličky vrtám poměrně dost vysoko otvor pro borhák. Podařilo se. Odkládám vše, co nepotřebuji a vrhám se na dolezení vrcholové části cesty. Několikrát se vracím pln nejistoty zpět na balkónek, trvá mi věčnost, než najdu tu správnou škrabku na ruku. Kupodivu mne stěna dále pouští bez pádu nebo uloupnutí kamene. Mirka pečlivě jistí, tak jak nejlépe umí. Již stojím na vrcholové poličce a zjišťuji, že by chtělo sem přidat také někdy borhák. Rychle tuto novou cestu dolezu. Mirka ve stěně parádně zabojuje a také má přelezeno. Pavel chvilku klasicky v klíčovém místě klouže, ale má to též. Dolezy cesty jsou skoro až do borového lesa, rostoucího na vrcholku kopce nad lomem. Je tu problém zavrtat do dobrého místa slaňovací borhák. Vše trochu duní.
Pavel v plné zbroji (prostě v loveckém :-)


V pravé části stěny k cestě Kamikaze je ještě dost místa na další linku. Čistíme stěnu od volných kamenů až na pevnou skálu. Myslím, že 4 borháky si cesta zaslouží. Odlez od 4. borháku bude luxusní záležitost.

Mirka ještě vykoukala, že by pustila i levá údolní hrana stěny. Nalézá do ní vyzbrojena železem, jak do severní stěny Eigeru. Pozorný jistič udílí rady zdola. Minutový rychlokurz, ukázka jak založit "friend" padl na úrodnou půdu. Dolézá na prostorný ukloněný balkón a před sebou má už jen 2 borháky od cesty Závistiví lovci čtyřek 4+. Lehké váhání při odlezu od 2. borháku, ale cesta s názvem Eskalátor napětí 4+ je na světě.
Rychlokurz prvovýstupce...

... lehkou hranou na balkon

Pár rychlých temp ke slanění


Po dokončení nových linií ještě provádím lehké úpravy terénu na přístupové cestě podél stěny a také nezbytná úprava ostružinového háje. Od Mostu se již blíží černý mrak, který nevěstí asi nic dobrého. Zbaběle balíme ve spěchu věci a prcháme, jak Krhounek k autu, které nikdo nevykradl ani neodřel.
Mladý zahradník.


1) Eskalátor napětí 4+; Miroslava Vörösová, L. Vörös, P. Princ, 4. 8. 2012. Levou hranou na balkón a přes 2 bh cesty "Závistivý lovci čtyřek" n.v.
2) Závistiví lovci čtyřek 4+; Pavel Princ x Ladislav Vörös, M. Vörösová, 4. 8. 2012. Nástup 3m vpravo od výrazné hrany plotnou přes 2 bh na balkon a přímo přes další 2 bh n.v.
3) Křížková 6-; Ladislav Vörös, M. Vörösová, P. Princ, 4. 8. 2012. Středem plotny přes 5 bh n.v.
4) Sociální cítění 5-; Ladislav Vörös, M. Vörösová, P. Princ, 4. 8. 2012. Vlevo od c. "Kamikaze" přes 4 bh n.v.
5) Kamikaze 5+; Ivana Kubešová, D. Hölzl, 4. 5. 2008. N vlevo od výrazného kouta. Z plošiny na oblou plotnu, dále přes 4 bh n.v.

test plotny :-)Foto: Ladislav Vörös


Stylistické úpravy, upřesnění přímé řeči v textu po rodilém sudetsko-maďarsko-českém místním horském vůdci a pečovateli o Svatou horu, v dobré víře a s vypětím všech sil a bez slz v očích provedl Johan Schluchfliegel Paul… :-)


Copyright ©2012 Ládíčkovo Pekárna