Kdo neriskuje, nevyhraje. Ostrov - Bielatal 4. 3. 2012

news 
historie 
průvodce 
HO Bořeň 
links 
přečtěte si 
potápění 
jeskyně 
štoly 
kniha návštěv 
email 


Honza massy MasárTentokrát venku neprší a je neděle. Skály necháváme ještě doschnout a opět vyrážíme do jeskyní. Jede Danča D., Jarin Ploch, Pavel "Čenský" Princ a já. Naším hlavním cílem je Trpasličí jeskyně přímo u hranic. Nejdřív ale šlapeme k Titánovi, kde jsou tři temné díry vedle sebe. Trochu jsem se seknul v označení skal, a tak první jeskyni hledám místo u Titána u Burgenerturmu.


Vlez do Verbindungshöhle.     Jarda vylézá z nepovedeného pokusu.

Před námi je otvor do komína Verbindungshöhle ("Spojovací jeskyně")/S2, který je pěkně namrzlý. Provážu lano mezi bloky a pouštím se do tmy. Jsou dvě varianty: traverzovat vodorovně, nebo rovnou sjet na dno. Traverz na ledu je obtížný, a proto se sunu dolů. Nacházím však jen malý průlez, který rozhodně není za S2. Vracím se zpět na světlo. Přemýšlím, jak se bezpečně dostat na polici na druhé straně komína. Uvazuju na volný konec lana velký uzel a na třetí pokus se mi ho podaří hodit do pukliny mezi kameny na polici. Cesta je otevřena. Všichni bezpečně stojíme na druhé straně a začínáme sestupovat 5m komínem dolů do chodby, která vede až ke knize. První tu byli Němci.


Všichni u knihy.     Pavel traverzuje ven.     Nakonec i bez lana.

Druhou jeskyni opět chvilku hledáme. Je přímo nad Einsame Nadel. Steile Höhle (Strmá jeskyně)/S2. První se souká dolů mezi balvany Pavel. Úzká chodba vede šikmo dolů a končí poměrně úzkým průlezem do místnosti, kde je kniha. Na S2 byl průlez hodně těsný. Opět nás předběhli Němci.


Pavel našel Verbindungshöhle.     Jarin se zapisuje do díroknihy

Třetí jeskyni kupodivu nehledáme, je hned z druhé strany masívu. Höhle an der Einsamen Nadel (Jeskyně nad Osamělou jehlou)/S2. Vlezl jsem za kámen, přes kámen do chodby a vpravo, dále dolů vede jen malý průlez. Soukám se do něj nohama napřed. Zasekl jsem se o žebra. Lezu ven. "Mám, nemá?!" ptám se sám sebe. Zkouším to znovu. Ne, nejde mi to. Vylezu ven a Pavel s Dančou jdou dovnitř. Je mi jasné, že Pavel se nemůže protáhnou, ale nepřemlouvám ho, ať má taky svůj pokus. Za chvilku, neúspěšní, vylézají ven. Teď jde Jarin. Sundává si fleecku. V průlezu se zavrtí, protáhne rameno a je tam. Bezúspěšně pátrá po knize. Já už se dolů nesoukám, na tuhle S2 prostě nemám. I Jarda má zpět problémy. Přesouváme se k našemu hlavnímu cíli.

Nedaleko Trpasličí jeskyně, pár kroků od hranice v Bielatalu, je nová věžička (ve staré mapě je to masív). V lanech tam visí KB s komplicem a hlásí 9 nových cest. Němci prý osadili jen VK a teď se budou divit! Karel byl chvilku nesvůj, když tam poprvé Pavel přišel s pozdravem "Gůten Tág, ich bin kontolór!"…. no… A pak dál tloukl jeden kruh za druhým.

Ještě máme čas, sluníčko svítí a je pěkně. "Hele, tady jsou ještě dvě jeskyně jedna S2 a druhá S4." koukám do průvodce. O S4 s průlezem šířky 0,23 m v 10m komíně se ani nesnažíme, jen s Jardou nakoukneme. Do Obere Grenzweghöhle (Horní hraniční jeskyně)/S2 se však pouštíme. Sestup vede prudkou šachtou dolů. Tady používáme lano. A pak zablácenou chodbou v komíně dalších cca 15 m šikmo na dno. Pěkně to klouže! Nacházím knihu. Zas nás předběhli Němci!!! Je to však Buch číslo jedna. K Buch č. 2 vede průlez S5 evidentně vykutaný kladivem. Tím asi lezou už jen kojenci a pavouci. Cestou nahoru mi Jarin nahází za krk většinu bahna z jeskyně. "Díky!"


Zápis v Obere Grenzwegh.  DD jümaruje ven.  Asi jsem se někde otřela?!

A je to tu! Pár kroků do Čech od hraničního kamene 20/15 je vlez do *Trpasličí jeskyně (Zwergenhöhle)/S1 dále S3. Vchod je velkorysí, ale tím ta pohodička končí! Následuje malý průlez do úzké chodby, na jejímž konci je vyryt kříž a letopočet a pod ním je těsný otvor do komínové šachty. Uvazuji lano a mačkám se dolů. Koukám níž, kde se komín zužuje. Vidím dole igelitku. To bude asi kniha. Už teď jsem tady tak našťouchlej a dole to bude horší. Lezu ven. "Tam nejdu!". Po předchozím zdaru to zkouší Jarda. Pomalu se sune níž. Zase se mu to povedlo! Je úplně dole. "Ta igelitka je jen bordel, to není kniha" volá na mě nahoru. Na druhé straně je to širší a je tam prý průlez dál. Proplazí se a najde schránku s knihou. Nabuzen jeho úspěchem se opět vmačkávám do díry a propadávám až na dno. Fakt se to dalo. Jsme tu letos první!!! Máme radost a voláme nahoru, ať nám hodí foťák a jümar. Uděláme dírofoto a s hekáním a funěním jümarujeme ven. Je čas na vítězné cigárko. Vše ještě zapijeme citrónovým kvasničákem v kempu Pod Císařem. Zase jeden parádní den je za námi.


Dírozdar v Trpasličí jeskyni.

Permoníci.    Jümarování ven byl boj.    Skřítek DD leze z díry.Fotky od: Danči D., Pavla "Č." P. a massyho


Copyright ©2012 Ládíčkovo Pekárna