Naučná stezka se obnovuje a bude jedinečná

news 
historie 
průvodce 
HO Bořeň 
links 
přečtěte si 
potápění 
jeskyně 
štoly 
kniha návštěv 
email 


Laiblová-Lamarque LadaPlastové cedule v ocelových rámech s obrázky a popisy vzniku Bořně nebo žijících tvorů v chráněné krajinné oblasti se staly minulostí. Naučná stezka, kterou vytvořili studenti bílinského gymnázia pod vedením učitele Kučery, zničili z větší části vandalové. "Navíc stezka nerespektovala autorský zákon a mnoho údajů na ní bylo nepřesných nebo dokonce nepravdivých," upozornil Karel Mach z Bílinské přírodovědné společnosti, která navrhla novou a zřejmě zcela originální koncepci na obnovu bořeňské naučné stezky. Podle Macha by stezka měla být nenápadná, snadno obnovitelná s vyměnitelným obsahem. "Minulá forma, kdy některé cedule byly vidět až od Mostu a plastové výplně byly snadnou obětí vandalů, se ukázala v podmínkách této lokality nevyhovující," vysvětlil a dodal, že nová stezka se bude týkat jen Bořně. "Nebude tedy začínat v lázních na Kyselce, jako tomu bylo dosud, ale až u Bořeňské chaty." Také tematicky se bude jednat pouze o bořeňskou historii a přírodu.

Turisté, kteří se vydají po zelené značce od chaty směrem k vrcholu, naleznou celkem devět stanovišť s plechovými schránkami velikosti cca 50 x 30 x 10 cm. Stezka je také vyznačená v nové mapě Bořně. "Schránky jsou většinou připevněny přímo ke skále, nebo na již existující předměty, ve dvou případech na stojan tvořený ocelovou tyčí," vysvětlil Mach s tím, že čelo schránky má plexisklovou zásuvku, která bude obsahovat tu nejdůležitější informaci o daném stanovišti v podobě plakátku velikosti A3. Vnitřek schránky bude sloužit pro uložení dalších plakátků. Ty budou zatavené ve folii, svázané dohromady a připojené na řetěz, tak aby každý pochopil, že po vyjmutí a prohlédnutí, je potřeba je zase vrátit zpět do schránky. Ve schránce se postupně budou objevovat nové přílohy, tak jak se je bude dařit vytvářet. "Předpokládáme, že postupně přibudou anglické a německé verze vložených materiálů," dodal.

Tvůrci stezky také počítají s tím, že materiály se budou postupně opotřebovávat jak přírodními vlivy, tak působením návštěvníků případně vandalů. "S tím se prostě počítá, materiály budou schraňovány v počítači tak, aby se jednoduše daly znovu vytisknout a ve schránkách vyměnit. Tato forma umožní i jednodušší aktualizaci v případě vzniku nových informací, odhalení chyb," poznamenal.

Technickou část naučné stezky připravuje správce Bořně Ladislav Vörös, který instaluje plechové krabice přímo do skalního masivu. Práce to není zrovna snadná a vyžaduje zkušenost hlavně v šetrnosti ke skále. "Je zapotřebí mít kvalitní vrtačku, zimní dvousložkové lepidlo a závitové tyče, které se zalepí do skály," popsal Borschenonkel Láďa, který má jako horolezec s touto činností zkušenosti.

Technické vybavení stezky bylo zafinancováno z dotace poskytnuté ČEZ a.s., investorem bylo město Most, provádějící firmou Petr Arpáš s.r.o. a Ladislav Vörös.

Umístění cedulí
1. Vstup do Boreňských zahrad
2. Boreňská chata
3. Kamenný vodopád
4. Vyhlídka na Most
5. Jihozápadní svah u lavičky (Liběšická strana)
6. Male varhany
7. Vrchol Bořně
8. Tábořiště jižní louka
9. Severní strana Bořně pod Poledním kamenem.
Vrchol BořněMalé varhany

Článek použit s laskavým svolením autorky...Foto: Ladislav Vörös

Copyright ©2012 Ládíčkovo Pekárna