Pátrání po Ponorce a jiné díry.
Ostrov 19. 2. 2012

news 
historie 
průvodce 
HO Bořeň 
links 
přečtěte si 
potápění 
jeskyně 
štoly 
kniha návštěv 
email 


Honza massy MasárDnes mám vycházky, tak se mi vstává z postele docela dobře. S Jardou jsme si naplánovali výlet do Ostrova do jeskyní. Jenže při pohledu z okna mě přejde dobrá nálada. Leje! Po telefonu se domluvíme na odjezdu podle počasí. "Až takhle mávnu!"

Kolem jedenáctý hodiny déšť ustává. Rychle se oblékám, zhltnu něco malého a vyrážím s Korou směr Jeníkov, nabrat komplice.

Parkujeme Houmra u kempu Pod Císařem do závěje a šlapeme do kopce mokrým sněhem k Zarostlé věži. Náš první cíl je jeskyně Ponorka (U-Boot). V komíně mezi věžemi nacházíme průlez, kterým se proplazíme asi 3 m a jsme opět venku. Tak to asi nebude ono. Rozdělujeme se, já se doslova probíjím zledovatělými komíny v okolí, cepín a mačky bych klidně využil (samozřejmě jen teoreticky), Jarda zatím obchází závěje u úpatí skal. Snad po dvou hodinách žádný náznak jeskyně a to už jsme oba jak horníci po šichtě. "Dem k Trpaslíkovi!"

Ledové stalagmity u vstupu


Nad Trpaslíkem nacházím průlez úzkou průrvou, vydechnu a soukám se dovnitř. Jen taktak! Prolezu pod balvanem a vidím výlez ven. Volám na Jardu, ať leze za mnou. "Ty VOLE, to zase není jeskyně!!!" Jarda to vezme kolem skály a já se trestám soukáním zpět. Opět chvilka hledání…. "Tady je vlez!" Spěchám za Jardou a společně obdivuje ledové stalagmity u vchodu. "Jéééé!" Jednou ránou je urazím a soukám se dovnitř. Na konci chodby je odbočka doleva a cesta padá komínem dolů do tmy. Po zkušenostech z Kořenové sluje si od Jardy vyžádám lano, které ovazuji okolo zaklíněného bloku. Kloužu komínem dolů. Jsem překvapen, že to není tak hluboko a lano vlastně bylo zbytečné, ale člověk nikdy neví. Stojím na dně a cestu mi blokuje kámen. Sakra musím zase kus nahoru. Komín je tak těsný, že nemohu otočit nohy. Pár vzdechů a protáhnu průrvou do vedlejší místnosti. Knížka! Jarda padá komínem ke mně. Otvíráme díroknihu a zjišťujeme, že máme dírozdar! Od roku 2009, kdy byla kniha zavedena, jsou jen 3 zápisy. Ukládáme vše na své místo. Lezeme za kňourající Korou ven na světlo.


Niflhel - Palička a železo/S3Boty mam už komplet promočený a zadek mokrej, ale udělalo se pěkně, tak ještě jdeme k Hamletovi. Cesta sněhem vůbec neutíká a do kopce už nás žene jen chtíč dobrodružství z neznámého. Podle dvou průvodců nacházíme Hamleta a začíná opětovné hledání vchodu do jeskyně. Obcházím věž zleva a Jarda zprava. Vystoupám do svahu pod náhorku a nacházím vchod do tmy. Jarda došel taky a už se plížíme ke knížce.


Knížka v Lóži - První dějství/S1 (A)Z jeskyně se dá vylézt i druhým "dvojkovým" výlezem, ale ten ústí v zaledněném a zasněženém komíně 8 m nad zemí, proto tuto variantu zavrhujeme. Vylézáme do prosluněných skal. Nádhera!. Setupujeme k autu, kde si dáme zasloužené vítězné cigárko.


Zimní Ostrov
Copyright ©2012 Ládíčkovo Pekárna