Čtyři zamotané palice

news 
historie 
průvodce 
HO Bořeň 
links 
přečtěte si 
potápění 
jeskyně 
štoly 
kniha návštěv 
email 


Honza massy MasárVyrážíme s Lůcou k Hlinsku na Vysočinu, slavit kamarádovo narozky. Samozřejmě jsem předem prohledal Skalní oblasti ČR na webu. Doserfoval jsem až k el. podobě průvodce na Žďárské vrchy. Čtyři palice… o této oblasti už jsem někde slyšel a taky viděl na fotce moc pěknou skálu. Na webu má čtyři hvězdičky, od místa oslavy je kolem 30 km a nástup není nijak dlouhý. Plán jsem odeslal SMSkou Honzovi Říhovi a ten souhlasil a přislíbil, že v neděli s Evou dorazí.

Páteční večer a sobotní den byl v duchu kontinuálního lití a slavení a sobotní noc zas ve střízlivění za pomoci proplachování vodou.

V neděli po "O" dorazili Honza s Evou a vyrážíme za lezením. Bez problémů nacházíme výchozí místo a parkujeme na louce pod lesem, hned vedle žlutě značené turistické cesty.

Stoupáme do kopce podle značky, která nás po pár minutách dovede přímo ke skále, kde akorát balí tři lezci. Jednoho hned odchytávám a prosím o radu. "Jó todle je pěkný… tudy nástup, tamhle kolem véčka, tam jak jsou ty tečky v převisu, támhle doleva, tam přes ten blok, zpátky doprava a přes převis na vršek…je to asi za 4." Čumim, jak umim, už v popisu nástupu jsem se ztratil a navíc ty barevný tečky, převisy a za 4, jo za 4!!! (Prášek odvahy je zakázán!)… Uff. S díky se loučíme a rozpačitě oblékáme sedáky.

Čtyři palice - Paličatá (cca 30 m)

Po včerejší slivovicové smršti nehodlám riskovat a nastupuji do přímé linie cesty Korsika 4. Pomalu a jistě stoupám vzhůru a užívám si pohodového lezení s nýty a borháky po 5 až 7 m. Holky se zatím uvelebily pod skálou na dece, sluníčko svítí, Praktická žena se na ně usmívá z titulní stránky a o zábavu se jim starají dvě paka v helmách s lanem (my).

Honza a Honza v cestě Korsika 4.Honza a Honza v cestě Korsika 4.Dolézám na první vrchol s názvem Sfinga. Ze sedáku jsem cestou vycvaknul jen pět expresek. Friendy a vklíněnce zůstali viset na svém místě. Honza bez problémů "vyběhne" ke mně. Hledáme slaňák. "Á… to je taky fešák!" Dva zalepené šrouby provlečené řetězem s kroužkem. Raději šilhám po vedle osazeném borháku… Ne! Slanění je v klidu, jen šedesátka je natěsno, slanění má 32 m, s průvěsem je to prsa (mmmmm…). Taky vše jistí budník s nosítky pro první pomoc a s plným vosím hnízdem injekcí.

Rozhoduji se dnes zdolat všechny čtyři palice. Druhá cesta Heřman 4+ tedy vede na Kobylu. Dole plotna s koutkem, pak několik bříšek a na závěr je stěnka se spárkou.

massy v dolézá na Kobylu cestou Heřman 4+.Říha u poslední presky (Heřman 4+).Třetí cesta je úplně o pohodě - Zásek za 3+ vede koutem mezi Kobylou a Paličákem. V komíně se musí ukročit na Kobylu, jelikož jsem však myslel, že cesta vyústí na Paličáka, měním směr a překračuji na něj. Trošku jsem tu cestu ošulil, ale co, stejně je to tady všechno namrskaný na sebe.

massy Zásek 3+.Říha v nejtěžším místě cesty Zásek 3+.Tlačí nás čas, tak vybíráme poslední cestu a ta musí být na Baštu. Opět vyhrála krásná přímá linie se stejným jménem jaký má i vrchol - Bašta IV. Jsem důkazem toho, že i v přímé cestě se dá zabloudit, vracet a vybát. Nakonec vše dobře dopadlo, nade mnou se zjevilo luxusní madlo, které mě vyneslo nad převísek k borháku. Pak už si jen užívám expozici a totální megačapáky. Při dobírání Honzy se kochám větrným výhledem a jednou turistkou sedící u slaňáku (skála se dá obejít i když je to pro horolezce zakázáno). Vrcholový fotem a slaněním se loučíme se skálou a oklikou kolem dalšího sektoru sestupujeme lesem k autům. Evča se vytáhne koláčem a štrúdlem, mňam. Nasedáme a vyrážíme 260 km domů. Začíná slejvák. Tento víkend vyšel parádně!

massy v nejtěžším místě Bašty 4Honza pod "hlavou" Bašty 4.Info:

- Oblast je odjištěná dobře, i když se mi zdá, že ne moc logicky. Je nutné některé expresky prodlužovat smycemi.
- Z Teplic je cesta dlouhá asi 260 km.
- Na D1 se nedá pouštět CD v autorádio.
- Průvodce: Žďárské vrchy - Průvodce po horolezeckých terénech Vysočiny, F. Doležal a F. Trefulka
- Skalní oblasti
- Parkování na louce u lesa v Českých Milovech u žluté turistické cesty.
- Magnezium je zakázáno!
- Lano vytahaná šedesátka, slanění má 32 m.
- Na vcholech jsou dobírací nýty a borháky.


P.S.: Děkuji Lůce za fotky a houbaření…
Horám zdar!


Copyright ©2011 Ládíčkovo Pekárna