Bořeň - Východní Kramlová cesta - Klammernweg

news 
historie 
průvodce 
HO Bořeň 
links 
přečtěte si 
potápění 
jeskyně 
štoly 
kniha návštěv 
email 


Ladislav VörösPár desítek let jsem chodil kolem uřezaných kramlí JV amfiteátrem na vrchol Bořně. Trochu klouzaly, ale dalo se. Horší to už ale bylo s batohem na zádech, kde bylo nářadí na údržbu skal. Hiltka, slaňovací řetězy s lanem a pár borháků s lepidlem dávalo kolem 30 kg a to se už špatně zvedá… Od lidí jsem také párkrát slyšel větu, kterou strašně nesnáším " chtělo by to opravit".

Až loni přišla ta správná chuť. Při jedné své údržbářské cestě na sever jsem měl sebou čirou náhodou metr a notes. Změření a nákres bylo dílem okamžiku. Optal jsem se Honzy massyho jestli by to nešlo na stavbě ohnout z pořádného kusu železa. Odpověď zněla jasně: "šlo". Dodal jsem nákres všech kramlí a do týdne jsem je měl doma. Tomu říkám rychlá dodávka.

14. 10. 2010 čtvrtek. Slunečný, pracovní den. Beru vybavení a razím obnovit "Kramlovou cestu". Naštěstí šlo vyjet autem až na tábořiště, jinak nevím, jak bych bojoval s batohem plným železa cestou od chaty. Původní vysekaná díra byla kulatá a vykovaná kramle hranatá, dotažená kovovýma klínkama s betonovou ucpávkou. Opravdu poctivá sto let stará práce. Odvrtat a vyčistit jednu uřezanou kramli trvalo lehce přes hodinu práce. Zalepení lepidlem FISCHER FIS VW 360 S byla třešnička na dortíku. Hiltka to celá zvládla na jeden nabitý akumulátor (já také).Bořeň děkuje:

  • Honzovi massymu Masárovi za výrobu železa.
  • ČHS za lepidlo FISCHER FIS VW 360 S
  • Rádovi za prořez bezinek a kopřiv


P. S. První přelez mi nikdo nevzal :-)uříznuto před cca 24 léty.opatrně odvrtáno kolem kulatiny vrtákem prům. 6mm. Dost jemná práce...poctivá 100 let stará práce. Žádné lepidlo nebo olovo. Železné klínky a beton.kramle č.2 byla nejhorší..Jednička osazena a dvojka čeká na svou dávku lepidla.fešandy už drží a čekají na svůj první přelez :-)zátiší od pana Hiltihoodvrtané železo. Je to v mém Bořeňském archívu...Takhle to vypadá když dáte inženýrovi nákres od ruky.... Krásně to Honza namaloval :-)
Der Klammernweg
zhora: Otto Brosch, Borschenonkel, Gustl Heinrich


Foto: Ladislav Vörös

Copyright ©2011 Ládíčkovo Pekárna